Obilježavanje Dana sestrinstva

U edukacijskom centru naše bolnice 12. svibnja, tradicionalno kao i svake godine obilježen je Međunarodni Dan sestrinstva, koji predstavlja jedan od najvažnijih dana na području sestrinske profesije.

Međunarodno vijeće medicinskih sestara (ICN) svake godine obavještava nas o temi Dana sestrinstva, pa je tako ove godine tema bila: Vodeća uloga medicinske sestre u liječenju kroničnih bolesnika.

Na samom početku proslave koja je bila izuzetno svečana pozdravila nas je naša glavna sestra bolnice Marina Friščić, kao i predsjednica HUMS-a naše podružnice Draženka Petric.

Medicinske sestre predstavljaju najbrojniju skupinu zdravstvenih profesionalaca u svim sustavima zdravstva u svijetu. Način na koji medicinske sestre obavljaju svoj posao iznimno je važan za kvalitetu zdravstvene njege i ishod liječenja, a samim time i za zadovoljstvo pacijenta.

Začetnica modernog sestrinstva engleska je bolničarka Florence Nightingale, koja je polovicom 19. stoljeća indicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih. Danas upravo na rođendan F. Nightingale obilježavamo Dan sestrinstva diljem svijeta, a upravo je ona bila inicijator razvoja sestrinstva od pomažučeg zanimanja do profesije. Razvoj sestrinstva neminovno ide sa napretkom medicine i zdravstvenog sustava, a struka se može razvijati samo uz napore i edukacije medicinskih sestara.

Ovogodišnja tema Međunarodnog Dana sestrinstva: „Vodeća uloga medicinske sestre u liječenju kroničnih rana„ vrlo je aktualna zbog toga što kronične bolest u svim razvijenim zemljama svijeta predstavljaju vodeći javnozdravstveni problem.

Razvoju kroničnih bolesti doprinosi moderan, užurban način života, neadekvatna prehrana i loše životne navike. U kronične bolesti ubrajamo kardiovaskularne bolesti, kroničnu renalnu insuficijenciju, visoki krvni tlak,dijabetes tipa 2, metabolički sindrom i karcinom koji su i danas javnozdravstveni problem gotovo svih zemalja Europe i svijeta. Pretilost, dijabetes i povišeni krvni tlak su danas česti čak i u djece. No, život bolesnika sa kroničnom bolešću danas je daleko bolji nego ranije zbog velike mogućnosti liječenja, adekvatne prehrane i tjelovježbe koja utječe na kvalitetu života pojedinca.

Kronični bolesnici mogu kvalitetno živjeti ukoliko se pridržavaju režima liječenja i prehrane te ukoliko su disciplinirani i zdravstveno prosvijećeni o svojoj bolesti.

Kronični bolesnici danas se liječe na svim razinama zdravstvene zaštite, počevši od primarne zdravstvene zaštite- obiteljskih liječnika, do specijalističko – konzilijarne zdravstvene zaštite, bolničkih odjela, te klinika i kliničkih bolničkih centara.
U velikom broju kronični bolesnici zastupljeni su u dijagnostičkim djelatnostima poput laboratorija, Rtg-a, te fizikalne terapije.

Može se reći da su medicinske sestre/ tehničari zdravstveni djelatnici koji uz akutne bolesnike veliku pažnju i skrb posvećuju kroničnim bolesnicima kroz edukaciju samih bolesnika i njihovih obitelji, bilo da se radi o medicinskim sestrama koje rade u bolnici ili primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Povodom Dana sestrinstva mr. prof. psih. Milan Čapalija održao je prisutnim medicinskim sestrama i tehničarima prigodno predavanje na temu: Poticanje tolerancije u svakodnevnom životu i radu. Predavanje je bilo izuzetno zanimljivo i korisno.

Dan sestrinstva također je bio i prigoda da se oprostimo od sestre Žarke Zalar koja odlazi u mirovinu.

Ona je bila glavna sestra bolnice od 1980. do 2008. godine, a iza nje je intenzivan i bogati radni vijek u kojem je bila izuzetno aktivna na mnogim područjima.

Draženka Petric – Dječji odjel
Ankica Raić – ORL ambulanta